Със своя заповед № РД 01-219 от 2 април 2020 г. министъра на труда и социалната политика Деница Сачева задължи работодателите да да прилагат серия от мерки за превенция на риска от разпространение на COVID-19. Мерките следва да бъдат прилагани до отмяната на извънредното положение.
Ето какво включват мерките, които работодателите следва да въведат считано от 2 април 2020 г.:
1. Извънреден инструктаж на работниците и служителите
Работодателите следва да проведат извънреден инструктаж на работниците и служителите, като акцентират върху ограничаването на разпространението на COVID-19 и осигуряване на актуална информация за рисковете от зараза.
Важно е на служителите да бъдат осигурени подходящи инструкции, информационни материали и указания за ползване на надеждни източници на информация.
2. Пропусквателен режим
Работодателите са задължени да въведат пропускателен режим, който да гарантира контрол и недопускане на територията на предприятието на работници и служители, както и на външни лица, с прояви на остри заразни заболявания.
3. Подходяща организация на работата за избягване на преки контакти между служителите
Сред задълженията на работодателите е и да създадат такава организация на работа, която да сведе до минимум преките контакти както между работниците и служителите, така и между тях и външните лица на територията на предприятието, а когато е възможно – спазване на дистанция от не по-малко от 1 – 1.5 м.
4. Почистване и дезинфекция
В заповедта на министъра на труда и социалната политика се предвижда също така задължително почистване и дезинфекция на:
- работните места
- санитарните помещения
- местата за почивка и хранене.
Дезинфекцията следва да се извършва не по-рядко от два пъти в рамките на работния ден/работната смяна, но не по-рядко от честотата, определена от производителя на използваните препарати. Ако в предприятието се работи на смени, задължителна дезинфекция трябва да се извършва след приключването на всяка смяна.
5. Условия за спазване на лична хигиена
Ангажимент на работодателя е и осигуряването на необходимите условия за спазване на лична хигиена на работещите. Това включва течаща топла вода, миещи препарати, салфетки и кърпи за еднократна употреба, дезинфектанти и други.
6. Проветряване на работните помещения
Осигуряването на добра респираторна хигиена на работното място чрез редовно проветряване на помещенията също е сред задачите на работодателя.
7. Лични и колективни средства за защита
Работодателят е длъжен да осигури необходимите лични и колективни средства за защита на работещите според спецификата на дейността – защитни маски за лице, ръкавици и други.
8. Дезинфекция и проветряване на превозните средства
Ако се използват превони средства за служебен транспорт, то те трябва да се дезинфекцират и проветряват след всеки курс, като се сведе до минимум броят на работниците и служителите в превозното средство и им се осигурят защитни средства.
9. Временно отстраняване от работа
Последната мярка, предвидена в заповедта на министъра на труда и социалната политика, е временно отстраняване от работа на:
- работници и служители, които проявят грипоподобни симптоми; и
- работници и служители, които не използват предоставените им лични предпазни средства.
Кой държавен орган следи за изпълнението на заповедта за мерките за превенция на риска от разпространение на COVID-19?
Контролът по изпълнението на заповедта на министъра на труда и социалната политика е възложен на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, която има право да налага санкции при нарушения на заповедта от страна на работодателите.
В случай че тази статия Ви е била полезна или намирате материалите в сайта ни за интересни и полезни, може да харесате страницата на Адвокатска кантора Вълчева / Valcheva Law Office във Фейсбук, за да получавате информация за най-новите публикувани тук юридически новини и статии.
За допълнителна информация или правно съдействие моля свържете се с:
Адвокат Камена Вълчева
E-mail: kamena.valcheva@valcheva-law.com
Тел: +359887796653
Правна бележка: Настоящият материал е представен само с информационна цел и не съдържа изчерпателен анализ на поставените теми. Преди да предприемете (или да не предприемете) действия във връзка с тази информация, следва да потърсите специализиран правен съвет. Авторът не носи отговорност за вреди или пропуснати ползи от действия или бездействия, основани на този материал.